Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Sprzedaż

Stop z ofertowaniem! Nie sprzedawaj, spraw, żeby klient chciał kupić!

Wyobraźmy sobie taką sytuację, klient sparametryzował to, co chce kupić. Wskazał konkretny model samochodu; czarny, z podgrzewanymi siedzeniami, otwieranym dachem itd. Gdy już to wszystko ustalił ze sprzedawcą, przechodząc przez jego kolejne dociekania, jakie jest prawdopodobieństwo, że on nie będzie chciał kupić wybranego produktu? Znikome! W końcu to jego oferta, on ją sam napisał.

Kilka słów o podejściu heurystycznym, czyli w jaki sposób sprzedawać, aby mieć z tego przyjemność

W wielu firmach sprzedaż kojarzona jest z procesem wykonywanym automatycznie. Handlowiec otrzymuje gotowe narzędzia, w tym lejek sprzedaży i zaczyna powtarzać ten sam schemat niezależnie od klienta, aby ten tylko dokonał zakupu.

Szkolenie sprzedażowe - jak to robimy?

To pytanie z pewnością zadaje sobie codziennie niejeden handlowiec. Na rynku nie brakuje szkoleń poświęconych sprzedaży. My jednak proponujemy takie, które odchodzi od utartych schematów. Nasze szkolenie poprowadzi Cię od kontaktu dokontraktu!...

Chwyć za młotek! Czy i po co się szkolić?

Szkolenia to często obowiązkowy, a do tego bardzo modny sposób podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Czy rzeczywiście wpływają one na rozwój pracowników, a tym samym zwiększają wydajność firmy? A może to tylko niepotrzebne “widzimisię”, które dodatkowo sporo kosztuje?

Habitat podczas Dni Otwartych Asbiro

Podczas Dni Otwartych ASBIRO poznaliśmy wielu interesujących przedsiębiorców, mieliśmy też okazję powiedzieć co nieco o tym, co robimy. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, czym się zajmujemy i co to jest culture brunch zachęcamy do obejrzenia wideo!

Audyt sprzedaży krok po kroku

Wiesz, że coś dolega Twojej firmie i chcesz skorzystać z pomocy zewnętrznego konsultanta, ale masz pewne obawy, co do przebiegu samego audytu? Chcesz wiedzieć, które narzędzia Twojej pracy będą sprawdzane?

Co to jest audyt sprzedaży?

Uważasz, że Twoja firma nie wykorzystuje swojego potencjału? Nie zadowalają Cię obecne wyniki sprzedaży? Wiesz, że coś jest nie tak, ale nie potrafisz powiedzieć co? Lekarstwem na dolegliwości Twojej firmy może być audyt sprzedaży, a konkretnie recepta, którą otrzymasz po zdiagnozowaniu choroby. Dowiedz się, czym tak naprawdę jest audyt sprzedaży i dlaczego to jedna z najlepszych rzeczy, którą możesz zafundować swojej firmie!