Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Korekta toru jazdy, czyli kilka słów o feedbacku

Kategorie:Audyt,
Tagi:

Czy wykonuję swoją pracę poprawnie? Jeśli nie, to gdzie leży błąd? Takie pytania z pewnością zadaje sobie niejeden pracownik. Jeżeli jego wątpliwości są szybko rozwiewane, wzrasta poziom motywacji do pracy, jeżeli nie, następuje ogólne zniechęcenie, a w konsekwencji kumulacja problemów. Dowiedz się, czym jest feedback negatywny, a czym pozytywny i przekonaj się, dlaczego systematyczne dawanie informacji zwrotnej zaprocentuje w przyszłości.

Niebezpieczne pobocze

Aby zrozumieć czym jest feedback i po co jest nam potrzebny, wyobraźmy sobie autostradę, która jest taką metaforą celów organizacji. Pracownik znajduje się na jej początku i wie, że ma dotrzeć na koniec. Jednak może zdarzyć się tak, że w trakcie drogi jego samochód zacznie zbliżać się w niebezpieczny sposób do pobocza. To jest właśnie ten moment, kiedy powinien otrzymać feedback, aby mógł skorygować swój tor jazdy.

Najprościej rzecz ujmując, feedback to jest korekta toru jazdy od punktu startowego do celu, jaki ma ktoś zrealizować, najczęściej osobą tą jest pracownik. Czyli celem feedbacku nie jest zmiana kierunku jazdy, tylko sama korekta - to jest bardzo ważna różnica. Narzędziem do zmiany kierunku jest tak zwana reprymenda. Mamy do czynienia z reprymendą, jeżeli ktoś zrobił coś całkowicie źle, np. pojechał na autostradzie w odwrotnym kierunku, przez co nie realizuje celu. Natomiast, żeby do tego nie doszło, możemy już wcześniej dać mu feedback.

Segreguj śmieci

Feedback może być pozytywny albo negatywny. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku jest korzystny. Wracając do naszej przysłowiowej autostrady, feedback negatywny stosujemy wtedy, kiedy pracownik zbliża się do granicy, niebezpiecznie ją nagina, a więc robi coś, co jest niewłaściwe z punktu widzenia firmy. Przykładowo naszą misją jest ochrona środowiska, a pracownik nie segreguje śmieci. Nie jest to jeszcze powód do dania mu reprymendy, ale to idealna okazja, żeby dostał od nas feedback. Taki feedback powinien składać się z trzech elementów. Po pierwsze powinniśmy pokazać pracownikowi, co zrobił niewłaściwie - nie segregował odpadów. Po drugie, jaki to ma wpływ na cel naszej organizacji - taka drobna rzecz jak niesegregowanie śmieci burzy wizerunek firmy, która dba o środowisko i zmniejsza zaufanie klientów. Po trzecie wskazujemy, co powinno się zmienić - od dzisiaj segreguj śmieci. Całość kończymy w sposób motywacyjny - dzięki temu, że będziesz segregował odpady, nasza firma stanie się bardziej wiarygodna dla naszych klientów.

Przyłapywanie na dobrym

Obok feedbacku negatywnego wyróżniamy feedback pozytywny; bardzo rzadko używany w naszej kulturze. Polega on na dawaniu informacji zwrotnej również wtedy, gdy ktoś robi coś poprawnie. Przykładowo, manager przechodzi obok pracownika i mówi - “dobra robota, bardzo fajnie, że segregujesz te odpady, dzięki Tobie nasza firma zyskuje pozytywny wizerunek”. Zwrócenie uwagi na robienie czegoś dobrze, wzmacnia to zachowanie.

Bardzo dobrym nawykiem w zarządzaniu jest częste dawanie informacji zwrotnej. Manager, przechodząc obok stanowisk pracowników, powinien każdemu dać jakiś feedback. Wtedy pracownik wie, że ktoś, kto nad nim czuwa, pomaga mu w jego rozwoju, interesuje się jego pracą. Częste dawanie pozytywnego feedbacku przez managera sprawia, że o wiele łatwiej przychodzi pracownikowi przyjęcie negatywnej informacji, ponieważ ludzie przyzwyczajają się, że feedback jest ogólnie czymś pozytywnym i naturalnym.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Napisz do nas!