Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Po co managerowi feedback?

Kategorie:Audyt,
Tagi:

Zapewne niejednokrotnie dajesz swoim podopiecznym informację zwrotną. Jeśli jesteś typowym polskim managerem, to jest to zazwyczaj negatywny feedback, czasami trafi się jakaś pochwała. Robisz to, aby korygować błędy albo unikać zagrożeń. Feedback  niezależnie czy pozytywny, czy nie, jeśli będzie prawidłowo stosowany, zapewni poczucie bezpieczeństwa. A kto Tobie daje feedback? Skąd wiesz, czy nie popełniasz błędów?

Feedback jest naturalnym mechanizmem do tego, żebyśmy się rozwijali. To nie jest kara, to nie jest nagana, nie można w ogóle do tego tak podchodzić. Feedback to jest korygowanie drobnych błędów na drodze wiodącej do celu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj nasz ostatni wpis: „Korekta toru jazdy, czyli kilka słów o feedbacku”..

Gdy feedbacku brak…

W sytuacji, kiedy pracownik nie otrzymuje informacji zwrotnej na temat swojej pracy, dąży do celu, popełniając różne drobne nieprawidłowości, które z czasem urastają do rangi poważnych problemów. Mało tego, ich późniejsze skorygowanie jest dużo trudniejsze, ponieważ ludzie nabywają z czasem pewnych nawyków. Dla przykładu, ktoś na początku powiedział “segregujmy śmieci”, ale nikogo to nie interesowało. Manager niejednokrotnie widział, że pracownik nie segreguje śmieci i nie reagował. Nagle pojawił się dyrektor, który zrobił managerowi awanturę, a więc on zrobił taką samą awanturę podwładnym, czego oczywiście można było uniknąć, dając pracownikom informację zwrotną dużo wcześniej.

A teraz wyobraź sobie, że jesteś managerem czy przedsiębiorcą, któremu nikt nigdy nie daje takich informacji zwrotnych. Nie wiesz, czy postępujesz dobrze, a więc zachowujesz się tak, jak taki pracownik, który nie otrzymał feedbacku. Robisz kolejne spotkania z podwładnymi, które nie przynoszą żadnych rezultatów, a drobne problemy coraz bardziej się kumulują.

Możesz oczywiście należeć do tak zwanej grupy mastermindowej, w której managerowie niewielkich firm spotykają się ze sobą i sami dają sobie feedback. Jedna z osób opisuje nurtującą ją sytuację, a pozostali mówią, co zrobiliby na jej miejscu. Jednak obarczone jest to dwoma błędami. Po pierwsze, manager przedstawia problem w taki sposób, w jaki on go widzi i tak jak on go zapamiętał, a więc subiektywnie. Po drugie manager otrzymuje wskazówki od pozostałych osób, które widzą ten problem przez pryzmat swoich biznesów, a specyfiki tych biznesów mogą być różne i coś, co u kogoś działa bez zarzutu, u Ciebie może być dysfunkcyjne.

Zewnętrzne spojrzenie

Będąc managerem, pełny feedback możesz otrzymać jedynie od kogoś, kto jest z Tobą, tak jak Ty jesteś ze swoimi pracownikami, ktoś, kto przygląda się Twojej pracy, rozumie kontekst działalności Twojej firmy, a przede wszystkim jest niezależny i dlatego nie ma obaw przed tym, żeby powiedzieć Ci, co tak naprawdę robisz źle.

Oferując taką usługę, mamy na celu wsparcie Cię pod kątem mentoringowo-coachingowym. Przykładowo możemy pojechać z Tobą na ważne spotkanie z klientem i po tym spotkaniu wskazać Ci rzeczy, których Ty nie dostrzegasz. A nie widzisz ich nie dlatego, że jesteś mało spostrzegawczy, ale po prostu siedzisz naprzeciwko kogoś, a więc widzisz tylko wycinek rzeczywistości. Natomiast my mamy przed oczami zarówno Ciebie, jak i kontekst, w którym się znajdujesz. Dlatego po spotkaniu jesteśmy w stanie, dać Ci informację zwrotną w postaci drobnych rzeczy, które robisz dobrze oraz takich, które możesz skorygować, aby pracować efektywniej.

Tak samo jest w przypadku spotkania z pracownikami. Nie oceniasz sam siebie podczas takiego zebrania, nie masz na to czasu, ponieważ skupiasz się na jego przeprowadzeniu. Natomiast nas nie interesuje merytoryczny aspekt spotkania, nas interesuje to, czy realizujesz zamierzony wcześniej cel, któremu to spotkanie służy. Przykładowo stwierdzasz, że twoi podwładni nie rozumieją wydawanych im poleceń. My przyglądamy się temu z bliska i np. zauważamy, że pracownicy przytakują, że wszystko wiedzą, ponieważ się Ciebie boją.

Można porównać to do sytuacji, w której będąc na ekskluzywnym przyjęciu, masz rozerwane z tyłu spodnie, ale o tym nie wiesz. Wszyscy się do Ciebie uśmiechają, więc myślisz, że wszystko jest w najlepszym porządku. Nikt nie podchodzi, aby Cię poinformować o Twoim faux pas, bo boją się Twojej reakcji.  

Nasz feedback managera to właśnie dostarczenie Tobie takiej informacji, którą inni mają obawy Ci dostarczyć.Bardzo istotne w tej usłudze jest to, że jest ona bardzo prosta, a co za tym idzie szybka. Nie oceniamy całej firmy, dajemy feedback, a więc informację zwrotną tylko w pewnym zakresie. Klient już po pierwszym 2-godzinnym spotkaniu otrzymuje konkretną wartość. Zazwyczaj zdarza się jednak tak, że managerowie chcą, abyśmy byli obecni przez dłuższy czas. Poza tym współpracując z klientami, kierujemy się etyką biznesową i tak jak w przypadku choroby nie ujawniamy intymnych problemów swoich pacjentów.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Napisz do nas!