Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Co najbardziej cenią pracownicy?

Kategorie:Audyt,
Tagi:

 

Wysokie wynagrodzenie czy dobra atmosfera w firmie? Odpowiedź może wydać się zaskakująca. Aż 97% polskich pracowników wskazało atmosferę w pracy. Według badania Confidence Index przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną Michael Page, zaoferowanie wyższej pensji nie wystarcza już, aby zatrzymać pracownika w firmie albo pozyskać nowe talenty. 

Przyjechaliśmy do jednej z firm, która zgłosiła się do nas z prośbą o pomoc w zdiagnozowaniu problemu. Już na wejściu poczuliśmy dobrą atmosferę – opowiada Konrad Szczypczyk, doradca biznesowy, i dodaje, że pierwsze wrażenie okazało się złudne. Co prawda pracownicy byli uśmiechnięci i życzliwi, jednak po długich i szczerych rozmowach dowiedzieliśmy się, że nie mają poczucia sensu swojej pracy. Naprawdę dobra atmosfera w firmie nie jest fasadą uśmiechów, a wynikiem konsekwentnego jej budowania i zwracania przy tym uwagi na kilka istotnych czynników – tłumaczy Konrad Szczypczyk.

Według badania Confidence Index wyższe zarobki są ważne dla 43% ankietowanych. Badani częściej wskazywali przestrzeganie przez firmę zasad społecznej odpowiedzialności biznesu (69%) oraz zachowanie równowagi pomiędzy życiem prywatnym i pracą (89%). Natomiast kluczowym czynnikiem, który ma wpływ na pozostanie pracownika w firmie jest atmosfera – tak twierdzi 97% badanych. Jak więc skutecznie ją budować? Dobra atmosfera jest wynikiem dobrze działającej firmy, w której relacje między pracownikami a przełożonymi są szczere i oparte na szacunku. W ich budowaniu pomaga konstruktywny feedback, dzięki któremu pracownicy czują się docenieni oraz bezpośrednie spotkania i rozmowy wyjaśnia Jacek Mleczko, doradca biznesowy.

Do najważniejszych elementów, które przyczyniają się do tworzenia dobrej i zarazem twórczej atmosfery należą: jakość przywództwa, poczucie sensu wykonywanej pracy, poziom wzajemnego zaufania, sposób komunikacji z pracownikami oraz poczucie bycia członkiem zespołu. Wszystkie te elementy przenikają się i są równie ważne. Trzeba pamiętać, że atmosfera jest podatna na wahania i może zmieniać się z dnia na dzień, w zależności od codziennych problemów i wyzwań, sukcesów i porażek, jakie są udziałem każdej firmy i organizacji. Dlatego tak ważne jest umiejętne jej monitorowanie. Najnowsze badania (The ADPRI's Global Study of Engagement - Nine Lies About Work, 2019) potwierdzają, że im wyższy poziom zaangażowania pracownika, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że odejdzie on z pracy. To samo badanie dowiodło także, że dla pracowników ważniejsza jest dobra atmosfera w zespole, w którym pracują, niż w całej organizacji. 

Firma jest jak organizm. Dlatego trzeba ją obserwować, bo tylko zdrowy organizm jest w stanie sprawnie funkcjonować w środowisku. Jak zatem sprawdzać, czy atmosfera w organizacji jest pozytywna i sprzyja jej rozwojowi? Jeśli coś niepokojącego zacznie dziać się w firmie, pracownicy powiedzą Ci o tym tylko wtedy, gdy będą mieć do Ciebie zaufanie. To podstawa. Trzeba rozmawiać z pracownikami i pytać ich o zdanie oraz zwracać uwagę na sygnały, które mogą wskazywać, że w firmie coś złego się dzieje. Nie ma to nic wspólnego ze szpiegowaniem czy donoszeniem na kolegów - chodzi o to, aby pracownicy mieli bezpieczną przestrzeń do wyrażania swoich obaw, uczuć, i pomysłów. Jednym z pierwszych objawów pogorszenia atmosfery są plotki w organizacji. Jeśli czujesz, że pracownicy nie są szczerzy z Tobą, to powinno wzbudzić Twoją czujność. Może się też zdarzyć, że w firmie będzie osoba krytycznie wypowiadająca się na temat zarządu i powodująca złe emocje w zespole. Twoją uwagę powinien zwrócić też brak zaangażowania pracowników, duża ich rotacja i tworzenie się grupek, np. w czasie spotkań firmowych, czy też bezkrytyczne zgadzanie się z wszystkim, co proponuje szef. Wszystkie te sygnały mogą wskazywać, że atmosfera w pracy - czyli to, co pracownicy cenią sobie najbardziej - nie jest na optymalnym poziomie. 

Dlatego przedsiębiorcy i managerowie powinni cechować się wysoką inteligencją emocjonalną. Jeśli zauważysz któryś z wyżej opisanych sygnałów lub poczujesz, że w firmie coś się zmienia na gorsze, powinieneś się temu bliżej przyjrzeć i w razie potrzeby zareagować. Jeśli nie wiesz, jak sobie z tym poradzić lub nie potrafisz jednoznacznie zinterpretować docierających do ciebie informacji, wtedy możesz poprosić o pomoc specjalistę. Ktoś z zewnątrz z odpowiednią wiedzą i dystansem do sytuacji, potrafi skuteczniej zbadać nastroje panujące w przedsiębiorstwie. - Często okazuje się, że problem jest zupełnie w innym miejscu, niż się wydawało na początku. Dlatego właśnie organizacje korzystają z zewnętrznych konsultantów. Firma to nie tylko produkty, procesy, procedury. To również charakter, zaufanie, atmosfera w pracy. Wszystko to razem wzięte tworzy coś, co nazywamy "alchemią biznesu" - śmieje się Jacek Mleczko.

Badając firmę, trzeba dokładnie przyjrzeć się każdemu działowi firmy i wzajemnym ich powiązaniom. Takie całościowe spojrzenie pozwala na rzetelną i trafną diagnozę tego, co jest powodem pogorszenia relacji w organizacji i wymaga naprawy. Dzięki temu otrzymamy receptę na połączenie wszystkich elementów w firmie od nowa, aby w efekcie otrzymać uzdrowioną organizację.