Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Co to jest audyt sprzedaży?

Panie doktorze, co mi jest?

Jesteś właścicielem firmy, która nie osiąga oczekiwanych przychodów? Czytasz branżową prasę, przeszukujesz internet, testujesz różne rozwiązania, aby dowiedzieć się, gdzie leży przyczyna Twoich problemów? Audyt sprzedaży jest po to, żeby nie tracić czasu na poszukiwania, które nie przynoszą oczekiwanych efektów. Audyt polega na trafnym zdiagnozowaniu tego, co w danej firmie działa, a co wymaga wzmocnienia bądź całkowitej zmiany.

To trochę jak z leczeniem. Gdy czujemy się osłabieni i gorączkujemy, podejrzewamy, że dopadła nas grypa. Sięgamy po tabletki z domowej apteczki, jednak w dalszym ciągu nie widzimy poprawy naszego stanu zdrowia. W końcu postanawiamy iść do lekarza. Ten bada nas i informuje, co nam dolega, wskazując konkretne lekarstwa, które powinniśmy zażyć. Tak jak efektem wizyty u lekarza jest recepta, tak efektem audytu są rekomendacje specjalistów.

Znam firmę, zrobię to sam

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że właściciel firmy bądź manager to osoby, które najlepiej wiedzą, co dzieje się w danym przedsiębiorstwie. W praktyce okazuje się, że może być wprost przeciwnie. Czasem wiedza ta dociera do nich w sposób powierzchowny, a czasem w ogóle.

Często też osoby zarządzające firmą, nawet jeśli zdają sobie sprawę z pewnych problemów, od razu znajdują na nie gotowe usprawiedliwienie, ponieważ są związani z przedsiębiorstwem nie tylko finansowo, ale też emocjonalnie. Zewnętrzny konsultant nie ma takich obciążeń, potrafi spojrzeć na problem wieloaspektowo, nie ma też zahamowań przed tym, aby otwarcie powiedzieć klientowi, co w firmie nie działa.

Klucz do sukcesu to szczera rozmowa

Audyt to analiza informacji pochodzących z różnych obszarów działu sprzedaży. Opiera się m.in. na rozmowach z pracownikami, którzy komunikują się z klientem.

Analizujemy każdy proces, każdy krok i każde narzędzie stosowane w cyklu sprzedażowym, naszej uwadze nie umykają nawet tak drobne szczegóły, jak poszczególne maile do klientów.

Pozwala nam to uzyskać wyraźny obraz tego, co naprawdę dzieje się w firmie, znaleźć związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy jednymi działaniami a drugimi.

Gotowa recepta

Efektem audytu są rekomendacje, zawierające obiektywne spojrzenie na działania sprzedażowe firmy, które klient otrzymuje w formie raportu. Wskazujemy w nim, które rzeczy wykonywane są poprawnie, a które wymagają naprawy bądź całkowitej zmiany.

Rekomendujemy rzeczy realne do zrobienia. Przede wszystkim przygotowujemy raport w taki sposób, aby nie zaszkodził nikomu w firmie, a wręcz przeciwnie, stał się narzędziem, które usprawni funkcjonowanie działu sprzedaży, podniesie jakość obsługi klienta i poprawi relacje pomiędzy pracownikami.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Napisz do Konrada: konrad.szczypczyk@habitat4b.com