Pierwsze spotkanie AmCham w 2024! -„Economic & Business Outlook for 2024”

👥 W trakcie pierwszego w tym roku, comiesięcznego spotkania American Chamber of Commerce in Poland, za temat przewodni wybrano  “Economic & Business Outlook for 2024.” 📊 

🎙 Troje panelistów: Dominika Bettman – General Manager Microsoft Poland, Geoff Gottlieb – Senior Rep IMF (Międzynarodowy Fundusz Walutowy) i Adam Czerniak – główny ekonomista i Dyr. ds. badań Polityka Insight przedstawiali Swoje poglądy na temat tego co ich zdaniem czeka polska gospodarkę i biznes. 

 💡 Kilka z ciekawych tez, które można było usłyszeć to: 

🔸 Dla większości zagranicznych i krajowych firm działających w Polsce mocna złotówka nie jest najważniejszym problemem ponieważ większość firm uprawia zarówno import jak i eksport. Oczywiście te firmy, które zajmują się głównie eksportem mają wyzwania. Brak dużego zainteresowania kursem waluty jest jedną z oznak dojrzałej gospodarki. 

🔹 Polska jako jedyny z krajów wschodniej Europy ma poziom długu publicznego niższy niż przed Covidem, na co (zdaniem panelistów) miała wpływ między innymi wysoka inflacja.

🔸 W Polsce jest zauważalny deficyt “rąk do pracy” – a jedyne “sensowne” i szybkie rozwiązania dla tego problemu to przedłużenie czasu pracy imigracja. Nie dostrzega się wielkich szans w  podnoszeniu produktywności jako rozwiązania dla wysokiego popytu na pracę. 

 

🔹 Innowacje dalej postrzegane są jako główna siła napędowa dla rozwoju gospodarki i przedsiębiorstw.

 🤔 Jacek Mleczko : Generalnie coś co nazwałbym “biznesowym barometrem nastrojów” pokazuję tendencję wzrostową, co przypisać mogę nadziejom. Ograniczonym, jednak wciąż nadziejom po zmianie ekipy rządzącej Polską. Wojny na Ukrainie i Strefie Gazy już nie sieją strachu jak to miało miejsce jeszcze kilka miesięcy temu, a Sztuczna Inteligencja jeszcze nie. 

Czapki z głów za świetną organizację spotkania zarówno dla Amcham Polska jak i Marriott Warsaw Hotel. 

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *