Relacja z Kongresu Krakowskich Przedsiębiorców. Czy ESG nas nie dotyczy?

Zespół Habitat Jacek Mleczko i Konrad Szczypczyk spędzili ostatnią sobotę na Kongresie Krakowskich Przedsiębiorców. Była to już druga edycja, na której pojawiło się bardzo dużo ludzi, co wcale nas nie dziwi, ponieważ oprawa wydarzenia była na wysokim poziomie. 

Wydarzenie zrelacjonował Konrad: Na kongresie nie zabrakło różnorodnych paneli tematycznych. Mimo wszystko najbardziej interesującym ze względu na obszar naszych zainteresowań był panel “ESG strategia i raportowanie” prowadzony przez  Ewa Daros, Barbara Matyaszek-Szarek, Wojciech Blecharczyk, Zbigniew Bartuś. Wśród panelistów miał wypowiedzieć się także Maciej Tomaszewski z firmy Strabag (główny partner wydarzenia), niestety nie pojawił się. Wielka szkoda, ponieważ liczyliśmy na jego komentarz o ESG w kontekście tej firmy. W mojej subiektywnej opinii wypowiedzi były bardzo polityczne, ale za to poświęcono bardzo dużo uwagi na wyjaśnienie i rozwinięcie tematu S (social – społeczny) i G (corporate governance – ład korporacyjny), o czym niestety zazwyczaj się nie mówi, ponieważ wszyscy skupiają się na E (environmental – środowiskowy). Wspomniano także o greenwashingu, bardzo przykro było usłyszeć, że prawie 50% komunikatów korporacji w tym zakresie stosuje właśnie “zielone kłamstwo”. 

Dowiedzieliśmy się także, że od tego roku raportowaniem ESG zostaną objęte wszystkie spółki giełdowe i powstanie rynek outsourcingu od tego raportowania. Drodzy przedsiębiorcy teraz dotyczy to tylko dużych firm giełdowych, jednak czy na pewno nie dotyczy to także nas? Świetnej metafory użył prowadzący panelu, mianowicie z ESG jest taka sama sytuacja jak z projektem Wielkiej Brytanii za Borisa Johnsona, który miał na celu przeniesienie ruchu lewostronnego na prawostronny. Boris Johnson chcąc uspokoić dziennikarzy powiedział “spokojnie na początku prawą stroną będą jeździły tylko tiry”. Wniosek mamy z tego krótki to, że na raportowanie przechodzą tylko duże firmy nie oznacza, że pozostałe nie muszą tego robić, ponieważ te duże w łańcuchach dostaw korzystają z tych małych. Jeżeli raportujesz każdy może skorzystać z Twoich usług, jeśli tego nie robisz nie licz na współpracę z firmami giełdowymi.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *