Ryszard Petru gościem na spotkaniu American Chamber of Commerce in Poland

W zeszłym tygodniu na spotkaniu Amcham w Warszawie mieliśmy przyjemność gościć Ryszarda Petru. Obecnie pełniący funkcję przewodniczącego Sejmowej Komisji Gospodarki, Pan Petru jak zwykle wyróżniał się prostym stylem wypowiedzi, który był odświeżający w porównaniu do typowego dyplomatycznie wymijającego języka polityków.

Bardzo szybko spotkanie zamieniło się w sesję pytań. Podczas dyskusji, nie unikał trudnych tematów, takich jak zagraniczne inwestycje, sądownictwo czy programy pomocowe. Jego zdaniem, kluczem do przyciągnięcia inwestorów zagranicznych nie są ulgi podatkowe, lecz usuwanie barier i stabilność przepisów. Mówiąc o reformie sądownictwa, nie krył swojego zdania że jest to wąskie gardło polskiej gospodarki, i wyraził obawę , że reformy mogą być opóźnione przez ewentualne weta prezydenckie.

Mówił wprost, że nie realnym jest, aby wykorzystać wszystkie środki z KPO w ciągu dwóch lat jak również nie jest realne, aby osiągnąć wszystkie cele związane z New Green Deal.

Ważnym zagadnieniem był także temat zielonej transformacji gospodarki oraz sztucznej inteligencji. Rząd powinien opracowywać przepisy z korzyścią dla wszystkich sektorów gospodarki, nie kierując się strachem.

Ryszard Petru wielokrotnie podkreślał, że jego rola w Rządzie sprowadza się głównie do wywierania „miękkiej presji”. Polska ma przed sobą wiele wyzwań ekonomicznych, a jej pozycja w UE nie jest najlepsza (ponoć w instytucjach unijnych jest więcej rumuńskich urzędników niż Polaków). Jest jeszcze wiele do zrobienia, aby poprawić pozycję naszego kraju.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *