AmCham #3 – Spotkanie z Jackiem Tomczakiem, sekretarzem stanu w ministerstwie rozwoju i technologii.

Kolejne Spotkanie Amcham za nami. Tym razem gościem specjalnym był Jacek Tomczak – sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Sama nazwa ministerstwa jest bardzo zbieżna z celami firm działających  w Polsce, dlatego nie dziwi nas spora frekwencja. 

Przebieg spotkania zrelacjonował Jacek Mleczko: 

Pan Jacek Tomczak przedstawił główne założenia dla celów jakie ministerstwo stawia sobie w pierwszej kolejności. Tworzenie PRZEWIDYWALNYCH i STABILNYCH  warunków dla przedsiębiorców i rozwoju firm. Słowa te były czystym „miodem na serca” większości obecnych, a samo słowo “stabilność” chyba weszło do codziennego słownictwa Pana Ministra bo powtórzył je wielokrotnie w trakcie swojego krótkiego wystąpienia. Pan Minister mówił o otwartości ministerstwa dla dialogu z przedsiębiorcami, o usuwaniu barier i utrudnień – i tu konkretnie dał przykład o „wdrażaniu przewidywalności”  mówiąc o zmianach w zasadach według których będą przebiegać kontrole skarbowe czy też egzekwowane będą terminy przedawnień. Ministerstwo planuje digitalizację wielu procesów – choćby dla branży leasingowej – które mają ułatwić i uprościć prowadzenie firm. Innym “dowodem” na skupienie się na usuwaniu barier jest fakt, że został powołany pełnomocnik ds. Deregulacji. Najpilniejszymi wyzwaniami dla Ministerstwa jest program mieszkaniowy, w którym rząd będzie pracował nad wzrostem popytu na mieszkania i otwarcie terenów inwestycyjnych dla developerów. 

Drugim w kolejności wyzwaniem jest wspieranie Start-upów a trzecim otwarcie rynku OZE. Powstają również międzyresortowe zespoły, które maja poszukiwać rozwiązań dla wielu pilnych i nadchodzących wyzwań – tutaj został wymieniony globalny podatek – dla którego w Polsce jeszcze nie ma krajowych regulacji. Jak to bywa w kulturze AmCham, takie spotkania przede wszystkim miejsce na dyskusję więc Tony Housh przekazał mikrofon uczestnikom, którzy zdążyli zadać dwa pytania panu ministrowi, który śpieszył się do Sejmu. 

Pierwsze pytanie zadane przez Marka Sienkiewicza z Deloitte dotyczyło planowanych regulacji dot. Minimalnego Podatku Globalnego w kontekście ulg podatkowych. Szczególnie Pan Marek wymienił tutaj strefy ekonomiczne, oraz dopytał czy przedsiębiorstwa mogą liczyć na konsultacje w tych obszarach. Na drugą część pytania padła szybka deklaracja “oczywiście że tak”  oraz „nie będzie ustaw bez konsultacji”. Co do Specjalnych Stref Ekonomicznych minister zapewnił że jest wolą Rządu jest to, aby regulacje związane z przepisami o Globalnym Podatku Minimalnym nie wpłynęły źle zarówno na SSE jak i również na klimat inwestycyjny w Polsce. 

Drugie pytanie, na które zdążył odpowiedzieć Pan Jacek Tomczak dotyczyło przetargów i tutaj usłyszeliśmy standardowe zdanie – “projekt jest w przygotowaniu, będziemy konsultować” – było jednak dla wszystkich oczywiste, że Pan minister skupiał się na niespóźnieniu się do Sejmu. Na kolejne pytania odpowiadali obecni na sali przedstawiciele ministerstwa – Maciej Falkowski i  Marcin Fabianowicz. Jak zwykle spotkanie zakończyło się częścią networkingową. 

W prawdzie nie jestem wieloletnim członkiem AmCham, a sam w tym roku jestem bardziej aktywny i “uczestniczący” w wydarzeniach Izby, więc może nie jestem zbyt obiektywny, mam jednak wrażenie, że dzieje się o wiele więcej niż w zeszłym roku. W tym miesiącu odbędzie się w sumie aż 10 różnych eventów. Jesteśmy skazani na rozwój – mam nadzieję że Ministerstwo Rozwoju i Technologii również.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *