Spotkanie z fińską delegacją – „Low Carbon Built Environment”.

W zeszłą środę 10.04 Konrad Szczypczyk jako członek South Poland Cleantech Cluster, miał okazję uczestniczyć w spotkaniu z fińską delegacją, która gościła w Krakowie w ramach wizyty studyjnej pod patronatem Ambasady Finlandii. Organizatorem spotkania był Dyrektor Programu Business Finland „Low Carbon Built Environment” – Pan Kari Laine, a lokalizacją spotkania był Hotel Hilton Garden w Krakowie. 

Zrelacjonował dla Was Konrad Szczypczyk:
Bardzo podobała mi się całość spotkania, od ułożenia stołów w podkowę, gdzie po jednej stronie usadzono fińskich delegatów, a po drugiej polskich gości, po efektywny networking i merytoryczną wiedzę przekazaną na spotkaniu. Po fińskiej stronie zasiedli przedstawiciele organizacji adresujących kwestię ESG w budownictwie, projektowaniu, planowaniu i całym procesie od budowy po eksploatację. Wśród organizacji goszczących na spotkaniu znalazły się Airfi, Helvar, Infrakit, Jcad, Lumon, Peikko, a każda z nich zaprezentowała swoje rozwiązania. Po polskiej stronie znaleźli się przedstawiciele miasta odpowiedzialni za kwestię zrównoważonego rozwoju m.in. Andrzej Łazęcki, Grzegorz Grzybczyk, Konrad Szpak, którzy omówili czym zajmuje się nasze miasto w kontekście ESG, a także przedstawiciele Stowarzyszenia Architektów Polskich, deweloperzy i firmy budowlane.
Moim zdaniem najbardziej innowacyjną firmą jest Airfi, która zaprezentowała nam rozwiązania z zakresu ciepłownictwa i wentylacji. Opracowali kompatybilny oraz łatwy w montażu i projektowaniu system urządzeń odpowiedzialnych za ogrzewanie i chłodzenie budynku. 

Po prezentacjach firm odbyła się dyskusja, a głównym tematem panelu dyskusyjnego nie było budowanie nowych budynków, a termomodernizacja tych już istniejących. Poruszono tutaj kwestię wymiany pieców i tego, że sama ta działalność nie wystarczy by mówić o energooszczędności i zeroemisyjności, a należałoby przy tym pomyśleć o m.in. dociepleniu budynków.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *